Законът за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електроенергия – противоречие на Конституцията
Националната енергийна камара изразява сериозна загриженост от приетия вчера „Закон за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия“ и по-точно във връзка с предложения текст на чл. 4, по силата на който Операторите на електроразпределителни мрежи (ОРМ) се задължават да възстановят на държавата изплатената държавна помощ. Считаме, че тези текстове са противоконституционни и създават опасен прецедент, застрашаващ редица основни правни принципи – неприкосновеността на частна собственост, защитата от двойна санкция, правната сигурност, прозрачността, свободата на установяване.
Това законодателство прехвърля държавни отговорности и пряка финансова тежест върху частни дружества. Ако държавата може да прехвърли своите социални разходи върху частни дружества в енергийния сектор, какво би спряло подобни действия в други индустрии? Това създава несигурност за всички работодатели – от индустрията до търговията и услугите. Излъчва се силно негативен сигнал за пазарната среда у нас, разколебаващ доверието на инвеститорите.
Как се стигна дотук?
На 30 декември служебният министър-председател Димитър Главчев обяви, че правителството ще отпусне 2,2 млн. лв. за подпомагане на домакинствата, които са претърпели прекъсване на електрозахранването поради тежките зимни условия в допълнение към компенсациите, които операторите на разпределителни мрежи (ОРМ) вече изплащат съгласно общите условия на договорите със своите клиенти. Освен това Комисията за енергийно и водно регулиране обяви, че след извършване на проверки ще наложи и административни санкции на ОРМ. След много обществени дискусии стана ясно, че няма налично правно основание правителството да предоставя тези компенсации директно, затова беше решено, че е необходим специален законодателен акт за уреждане на тези плащания. На 12 февруари 2025 г. Комисията по енергетика към Народното събрание одобри този законопроект, който имаше за цел да осигури необходимата правна основа за предоставяне на финансова помощ на засегнатите домакинства. На второ четене обаче, без да се даде време за консултации, Комисията прие изменения, които коренно промениха целта и ефекта на законопроекта, като задължиха операторите:
- да възстановят на правителството (чрез Фонд „Сигурност на енергийната система“) изплатената финансова помощ в рамките на един месец;
- да отпишат тези разходи от признатите от регулатора разходи, което означава, че операторите на разпределителни мрежи ще ги поемат като преки финансови загуби;
- в случай че не изпълнят горното, да платят глоба в размер на 700 000 лв. за всеки от тях.
На практика това е механизъм за прехвърляне на държавни задължения към частния сектор, който противоречи на Конституцията на Република България и правото на ЕС. Тези текстове от Закона са напълно непълно неприемливи, създават нестабилна регулаторна среда, позволяваща на държавата да налага произволни финансови решения на частните дружества, което е безпрецедентно превишаване на правомощията й.
Напомняме, че инвеститорите, както местни, така и чуждестранни, разчитат на стабилна регулаторна среда, за да планират дългосрочните си вложения. Въвеждането на задължения със задна дата и без ясна правна основа подкопава доверието в правната система и прави България по-малко привлекателна за бъдещи инвестиции. Принудителното прехвърляне на държавни разходи върху частни компании изпраща тревожен сигнал към всички икономически оператори – че в България липсва предвидимост и защита срещу произволни регулаторни интервенции.
Призоваваме отговорните институции – Народното събрание, Комисията по енергетика и Министерство на енергетиката да предприемат спешни действия за отмяна на спорните текстове и да възстановят доверието в правовата рамка на българската бизнес среда.